• zamki w niemczech
  • Neuschwanstein  zamek
  • Neuschwanstein Germany

 

Schwangau - zamki Neuschwanstein
i Hohenschwangau

 Hohenschwangau

Znajdujemy się w Schwangau u podnóża dwóch zamków – Hohenschwangau i znanego, jako bajkowy zamek szalonego króla Ludwika II Bawarskiego Neuschwanstein. Naszym celem jest ten drugi, nie mamy niestety tyle czasu, aby zwiedzić oba.

 

Zwiedzanie zamków odbywa się w prowadzonych przez przewodnika grupach.
Bilety (9 €/os) kupuje się w „Ticket Center” w centrum Schwangau. Na bilecie nadrukowany jest numer grupy, z którą się wchodzi oraz godzina wejścia. Zwykle po bilet trzeba „odstać” w długiej kolejce, a wejście do zamku dostaje się za 2-3 godziny, warto więc wziąć to pod uwagę, gdy ma się napięty czas.

 

Z „Ticket Center” do zamku Hohenschwangau prowadzi 20 minutowa znakowana ścieżka, natomiast dojście do Neuschwanstein zajmuje około 40 min. Dla osób starszych lub z dziećmi dogodną formą dostania się do zamku Neuschwanstein jest skorzystanie z autobusu (1,80 €/os) lub dorożki (5 €/os).
W zamku nie wolno fotografować ani filmować.
Międzynarodowe mieszane towarzystwo wchodzi w jednej grupie, a każdy uczestnik dostaje słuchawkę audio we własnym języku.
Czas zwiedzania każdego zamku - 35 min.

 

Mimo kłębiących się tłumów turystów, chętnych do zwiedzenia zamku – wejście odbywa się sprawnie – według godziny wejścia i numeru grupy na bilecie. Po wejściu do środka otrzymujemy słuchawki z przewodnikiem w języku polskim. Każdy z uczestników naszej międzynarodowej grupy - w swoim języku.
W zamku niestety nie można ani filmować, ani fotografować. To, co zobaczyliśmy może pozostać jedynie w naszej pamięci. Wnętrze zamku jest nie mniej intrygujące, jak jego niesamowita, bajkowa bryła. Wszystkie ściany korytarzy i komnat pokryte są malunkami. Nie ma tu ani jednego fragmentu ściany, który byłby pomalowany jednolitą farbą.
Pełna przepychu sala tronowa przypomina bardziej ołtarz niż miejsce spotkań króla. Wystrój w stylu bizantyjskim, kapiące złotem ozdobniki, bogate malowidła na wszystkich ścianach, ogromny żyrandol, zwisający z centralnego punktu kopulastego sufitu, a za podwyższeniem, gdzie znajdować miał się tron z kości słoniowej obrazy świętych i apostołów...
Z racji zamiłowania do sztuki, a szczególnie twórczości Wagnera, na jednej z ostatnich kondygnacji znajduje się chyba największa sala na zamku - Sala Śpiewaków ze sceną i miejscem dla widowni. Co ciekawe – Wagner nigdy w niej nie był!
Nad przepaścią nieopodal zamku znajduje się Marienbrücke, most, z którego król Ludwik II podziwiał swój zamek wieczorami, poleciwszy uprzednio pozaświecać światła we wszystkich oknach. 

  • Hohenschwangau
  • Hohenschwangau burg
  • Neuschwanstein
  • Hohenschwangau zamek
Dodaj komentarz
Współpraca