Siena Włochy

 

Siena zabytki i zwiedzanie

 

Siena ToskaniaCentralnym punktem miasta jest Pizza del Campo, plac w kształcie muszli, który pełnił kiedyś funkcję placu targowego. W XIV wieku podzielono plac na 9 wyłożonych cegłami części oraz postawiono fontannę. Obecna fontanna jest XIX-wieczną kopią; oryginał z 1419 roku został przeniesiony do kościoła Santa Maria Della Scala. Wyróżniającą się budowlą na placu jest Palazzo Publico z wysoką wieżą Torre del Mangia. Wybudowano go w XIV wieku, jako ratusz miejski. W jego wnętrzach można podziwiać stare freski, a także zgromadzoną tu kolekcję malarstwa sieneńskiego z tamtego czasu.

 

Do najważniejszych budowli Sieny należy katedra Santa Maria Assunta z przepiękną posadzką z marmuru, przedstawiającą 56 scen biblijnych. Jest to dzieło sieneńskich mistrzów, powstające od XIII do XIX wieku. Wnętrze zdobią elementy z białego i czarnego marmuru, ułożonego naprzemiennie, tworząc charakterystyczne pasy. Warto zwrócić uwagę na ośmioboczną, przepięknie rzeźbioną ambonę, zbudowaną w połowie XIII w.


Do katedry przylega baptysterium, do którego prowadzą strome schody. Wnętrze ozdobione jest pięknymi freskami, a chrzcielnica rzeźbami sieneńskich i florenckich mistrzów.

 

 
Dwa razy do roku – 2 lipca oraz 16 sierpnia Piaza del Campo odbywa się wyścig konny – Palio. W wyścigu biorą udział przedstawiciele 10 spośród 17 istniejących obecnie dzielnic. W każdym wyścigu uczestniczą ci, którzy nie brali udziału w poprzednim palio, a pozostałych 3 wybieranych jest drogą losowania spośród pozostałych dziesięciu.
Obchody rozpoczynają się trzy dni wcześniej – ciągnięte są losy, według których przydzielane są konie reprezentantom poszczególnych dzielnic, każda z dzielnic przystrojona jest swoimi flagami, a mieszkańcy noszą przewiązane na szyjach chusty w barwach swojej dzielnicy, w kościołach parafialnych odbywają się uroczystości błogosławienia koni. W mieście panuje świąteczny nastrój.
Wokół placu wysypana jest gruba warstwa piasku, tworząca tor wyścigowy dla koni. W dniu wyścigu Siena pęka w szwach, środek placu zajmują tysiące widzów. Wyścig poprzedza parada we wspaniałych renesansowych strojach.

Wyścig polega na trzech okrążeniach w wykonaniu dziesięciu koni, poganianych przez jeźdźców, siedzących na nich na oklep.

Ogromna radość panuje wśród zwycięzców, a wśród przegranych zawód. Dwa razy do roku wyścig Palio potrafi podzielić rodziny i zamienić przyjaciół w najzacieklejszych wrogów. Chyba trzeba być sieneńczykiem, żeby móc to zrozumieć. Siena zabytki

 

Siena - co warto zobaczyć:

- Piaza del Camp - plac uznawany za jeden z najładniejszych na świecie

- Palazzo Pubblico

- Katedra Santa Maria  - jedna z najładniejszych nie tylko we Włoszech

 

 

Frazy prowadzące do tej strony:

Siena Włochy, Siena Toskania, Siena zabytki, Siena, Włochy zabytki, Toskania zabytki

 

  • siena zabytki
  • włochy północne najważniejsze zabytki
  • Siena zwiedzanie
  • Siena mapa
Dodaj komentarz
Współpraca