Sposoby poruszania się autem i komunikacją miejską po Pradze

Po czeskiej Pradze możesz poruszać się samochodem lub komunikacją miejską – metrem, autobusem lub tramwajem. Bez względu na to, który środek transportu wybierzesz, musisz pamiętać o zasadach dotyczących ruchu w stolicy Czech. Sieć AccorHotels przygotowała dla Ciebie zbiór najważniejszych wskazówek dotyczących komunikacji w Pradze .

 

Zwiedzanie Pragi autem – jazda i parkowanie

 

zwiedzanie pragi autem

Przepisy ruchu drogowego w Pradze są bardzo podobne do kodeksu obowiązującego w Polsce. Jeśli poruszasz się po stolicy Czech autem, musisz mieć włączone światła mijania lub światła do jazdy dziennej. W okresie jesienno-zimowym (od początku listopada do końca marca) Twój samochód  powinien mieć także opony zimowe. O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Dopuszczalna prędkość w mieście to 50 km/h, chyba że znaki wskazują inaczej.
 • Ustępowanie pieszym – tym, którzy znajdują się na pasach, i tym, którzy dopiero zmierzają w stronę jezdni – to obowiązek każdego kierowcy.
 • Przy wyprzedzaniu rowerzysty trzeba zawsze włączyć lewy kierunkowskaz, nawet jeśli nie przekracza się linii pasa.
 • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,00 promila.
 • Każdy samochód musi być wyposażony w apteczkę, gaśnicę, koło zapasowe, dodatkowe żarówki i kamizelkę odblaskową.

Parkowanie w Pradze – zwłaszcza w centrum – jest dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach. Auto można zostawić na parkingach strzeżonych lub podziemnych. Własne parkingi mają również hotele. Praga oferuje wiele komfortowych miejsc noclegowych zlokalizowanych blisko najważniejszych atrakcji turystycznych .

Ponadto samochody można zostawiać na parkingach P+R (znajdujących się przy większych stacjach metra poza centrum miasta). Na parkingu P+R samochód może stać w godzinach od 4:00 nad ranem  do północy. Jeśli po tej godzinie nie zostanie zabrany, na kierowcę zostanie nałożona dodatkowa opłata za parkowanie nocne (100 koron).

 

Parkowanie w Pradze – strefy i oznaczenia kolorami

 

parkowanie w pradzeAbyś jako turysta mógł zaparkować auto przy chodniku, musisz znaleźć miejsce oznaczone jednym z trzech kolorów:

 • pomarańczowym – możesz na nim zostawić auto na maksymalnie 2 godziny z ważnym biletem z parkomatu. Poza godzinami płatnego parkowania, widocznymi na pobliskich znakach (najczęściej 8:00–20:00 lub 8:00–18:00), auto może stać bezpłatnie;
 • zielonym – możesz na nim zostawić auto na maksymalnie 6 godzin z ważnym biletem z parkomatu. Podobnie jak w strefie pomarańczowej, poza godzinami ujętymi na znaku możesz parkować bez żadnych opłat;
 • fioletowym – możesz na nim zostawić auto tylko poza godzinami aktywności strefy. O czasie działania strefy informują umieszczone w pobliżu znaki. W czasie aktywności strefy na miejscach wyznaczonych fioletowymi liniami mogą parkować tylko mieszkańcy danej części Pragi.

Uwaga! W Pradze bardzo trudno znaleźć wolne miejsce oznaczone kolorem pomarańczowym lub zielonym. Częściej dostępne są natomiast stanowiska wydzielone niebieskimi liniami. Te jednak są przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców wybranej dzielnicy i aby na nich stanąć, trzeba mieć specjalne pozwolenie.

 

 

Zwiedzanie Pragi metrem i inną komunikacją miejską – linie i ceny biletów

W stolicy Czech działają trzy linie metra.

 • A – oznaczona kolorem zielonym – ciągnie się z zachodu (stacja początkowa: Nemocnice Motol) na wschód (stacja końcowa: Depo Hostivař).
 • B – oznaczona kolorem żółtym – prowadzi z południowego zachodu (stacja początkowa: Zličín) na północny wschód (stacja końcowa: Černý Most).
 • C – oznaczona kolorem czerwonym – biegnie z północy (stacja początkowa: Letňany) na południe (stacja końcowa: Háje).

Przesiadka między liniami jest możliwa na trzech stacjach: Muzeum (linie A i C), Florenc (linia B i C) oraz Můstek (linia A i B). Metro jeździ codziennie w godzinach od 5:00 nad ranem  do 24:00.

Dodatkowo przez całą dobę możesz korzystać z tramwajów (od 4:15 nad ranem  do 24:15 kursują co 8–10 minut, a w pozostałych godzinach nocnych co 30 minut) lub autobusów (jeżdżących z podobną częstotliwością).

Na wszystkie środki publicznego transportu obowiązują te same bilety. Dorosły będzie musiał zapłacić za bilet:

 • 30-minutowy – 24 korony,
 • 90-minutowy – 32 korony,
 • 24-godzinny – 110 koron,
 • 72-godzinny – 310 koron.

 

Z bezpłatnych przejazdów mogą skorzystać dzieci do 6 lat. Emeryci po 70 roku życia mogą jeździć za darmo po wyrobieniu specjalnej karty. Dzieci mające od 6 do 15 lat płacą 50% ceny biletu normalnego, natomiast po 15 roku życia obowiązuje pełna stawka za bilet.

Uwaga! Bilety na komunikację miejską można kupić w kiosku lub biletomatach dostępnych na stacjach metra i przystankach autobusowych lub tramwajowych . W automatach nie można płacić banknotami. Większość z nich przyjmuje tylko monety i nie obsługuje kart płatniczych.

Chcesz sprawdzić rozkład wybranej linii autobusowej lub tramwajowej? Zajrzyj tutaj i dokładnie zaplanuj zwiedzanie Pragi.

 

Dodaj komentarz
 • Wynajem autokarów w Warszawie

  firma Europe-Tour

  tel. (22) 622-04-24