Najpopularniejsze trasy rowerowe w Słowenii

 

Trasy rowerowe w Słowenii

W Słowenii znajdziemy urozmaicone trasy rowerowe, wśród których z łatwością wybierzemy drogę dopasowaną do naszych upodobań i możliwości fizycznych. Rodziny z dziećmi i osoby początkujące mogą trenować swoje umiejętności w dolinach i płaskich rejonach. Bardziej zaawansowani rowerzyści sprawdzą swój potencjał na alpejskich przełęczach, które oferują także zapierające dech w piersiach widoki. Z uroków jazdy na jednośladzie w Słowenii korzystają zarówno turyści, jak i mieszkańcy – tak na co dzień, jak w czasie niezliczonej ilości rowerowych imprez i zawodów.

 

Kranjska Gora

Trasy rowerowe w rejonie Kranjskiej Gory liczą od 5 do 30 kilometrów, stanowiąc najczęściej wybierane ścieżki przez osoby niewprawione w jeździe oraz rodziców z mniejszymi dziećmi. Są one odpowiednio oznakowane, a na zboczu Vitranc na odwiedzających czeka specjalny park rowerowy. Możemy zdecydować się na nieco bardziej wymagającą, krętą drogę na przełęczy Vršič lub znacznie łagodniejsze trasy w dolinach. Główny szlak, zlokalizowany z dala od ruchliwych dróg, wiedzie od Kranjskiej Gory do miejscowości Jesenice, licząc około 20km. Jadąc w przeciwną stronę, po kilku kilometrach możemy znaleźć się na terytorium Austrii, a po kilkunastu – również Włoch.

 

Dolina Soczy

Dolina Soczy to propozycja, która łączy w sobie przepiękne trasy rowerowe z możliwością zwiedzenia zabytków z czasów I wojny światowej. Zwana inaczej doliną szmaragdowej rzeki lub krainą żywej wody, wiedzie przez Park Narodowy Triglav, obfitujący w niepowtarzalne widoki oraz trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Wycieczkę warto zacząć w Tolminie – największym mieście rejonu. Kilkunastokilometrowa trasa w stronę miejscowości Kobarid biegnie wzdłuż rzeki Socza. W jej trakcie miniemy takie ważne obiekty, jak ruiny zamku Kozlov Rob w Tolminie czy mauzoleum w Kobaridzie, które stanowi miejsce pochówku ponad 7000 włoskich żołnierzy.

 

Bovec

Dużą popularnością wśród rowerzystów cieszy się także rejon miejscowości Bovec. Położony z dala od dużych miast oferuje trasy rowerowe odpowiednie zarówno dla rodzin, jak i zawodowych kolarzy. Poruszając się w dolinie Parku Narodowego Triglav możemy obejrzeć liczne lokalne atrakcje, takie jak muzea i zabytki wojenne. Łatwiejsze ścieżki znajdziemy w lasach i wzdłuż strumyków, bardziej zaawansowane – w wyższych partiach gór. Na miłośników ekstremalnej jazdy czeka także Kanin MTB Park, oferujący trasę długości 4,5km, z różnicą poziomów 600 metrów. Latem z miasta Bovec można wybrać się także na Mangart – najwyżej położoną drogę w kraju.

 

Maribor

Pasjonaci kolarstwa górskiego koniecznie powinni odwiedzić także Maribor. To urokliwe miasteczko, znane z zawodów Pucharu Świata MTB. Znajdziemy tam liczne trasy, wiodące przez wzgórza pełne kilkusetletnich winnic i zabytków kulturalnych. Z centrum Starego Miasta zaczynają się aż trzy ścieżki rowerowe, z których z powodzeniem można korzystać przez cały rok. Możemy poruszać się zarówno po łatwych, miejskich uliczkach, jak i wybrać się w niezabudowany teren, obfitujący we wzniesienia i trasy o niejednostajnym nachyleniu. W Mariborze dla kolarskich kaskaderów przygotowano Bike Park Pohorje, a w nim trzy trasy zjazdowe oraz szybką kolejkę gondolową, dzięki której bez trudu dotrzemy do początkowej bazy.

Jeżeli potrzebujesz sprzętu to najlepiej zakupić go na miejscu, w jednym z licznych sklepów InterSport.

  • szlaki rowerowe w slowenii
Dodaj komentarz