Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę - o czym musisz pamiętać

 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne na urlop? Czym trzeba się kierować, przeglądając dostępną ofertę polis na wyjazdy? Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących ubezpieczeń podróżnych.

 

Ubezpieczenie podróżne

 

Coraz więcej Polaków korzysta z uroków urlopu poza krajem. I nie chodzi tu jedynie o długie wakacje na drugim końcu świata, bardzo dużą popularnością cieszą się również krótkie weekendy w europejskich miastach, taki szybki wypad określa się jako city break. Niezależnie jednak od tego, gdzie i na jak długo się wybierasz, zawsze podróż poprzedzają przygotowania, takie jak rezerwacja noclegu, pakowanie czy planowanie atrakcji na miejscu. Niestety wciąż wiele osób nie kupuje ubezpieczenia turystycznego.

Oczywiście nie jest to postępowanie godne naśladowania. Ubezpieczenie podróżne nie jest obowiązkowe w przypadku każdego wyjazdu, zawsze jednak może okazać się niebywale pomocne. Rzecz jasna nikt nikomu nie życzy, aby musiał ze swojej polisy korzystać, warto jednak zabezpieczyć się na nieoczekiwane zdarzenia, takie jak uszczerbek na zdrowiu, koszty leczenia poza granicami Polski itp. O czym musisz pamiętać, przeglądając dostępne oferty ubezpieczeń turystycznych, i jak wybrać najlepsze przed zbliżającą się podróżą?

 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd?

 

Przeglądając dostępne ubezpieczenia podróżne, należy wziąć pod uwagi różne czynniki, które w ogromnej mierze decydują o tym, w jakim stopniu faktycznie będziesz chroniony podczas swojego urlopu. Aby jak najlepiej wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd, zaleca się omijanie polis nieznanych firm. Mogą one oferować wyjątkowo niekorzystne warunki. Ponadto jednym z kluczowych elementów decydujących o tym, którą polisę ubezpieczeniową nabyć, jest miejsce pobytu w trakcie urlopu. W przypadku niektórych państw kupno ubezpieczenia jest obowiązkowe, a do tego polisa musi spełniać określone wymogi np. co do sum gwarantowanych. Bez takiej ochrony nie zostaniesz wpuszczony na teren danego państwa (m.in. Chin czy Rosji).

Nieco inaczej wygląda też kwestia ubezpieczenia podróżnego w przypadku zakupu wycieczki w biurze podróży. Operator jest w takiej sytuacji zobowiązany do zapewnienia polisy podróżnym, zazwyczaj jednak jest to minimalne i absolutnie podstawowe ubezpieczenie turystyczne, co skutkuje jedynie niewielką ochroną podczas wakacji. Wtedy to bardzo korzystnym rozwiązaniem może okazać się rozszerzenie polisy poprzez biuro podróży lub zewnętrznego ubezpieczyciela. Jeżeli samodzielnie organizujesz swoje wakacje, także powinieneś zatroszczyć się o ubezpieczenie podróżne.

Niezwykle ważnym aspektem wyboru ubezpieczenia turystycznego na wyjazd zagraniczny jest zawartość polisy oraz gwarantowany poziom ochrony. Spora grupa podróżnych spędzających urlop w krajach europejskich stosuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To rozwiązanie bardzo wygodne, ma jednak swoje mankamenty. EKUZ bowiem gwarantuje korzystanie z miejscowego systemu opieki zdrowotnej, lecz na zasadach, jakie w danym kraju obowiązują. Jeżeli więc obowiązkowe są tam np. dopłaty do zabiegów czy kosztów leczenia, trzeba będzie je pokryć.

 

Przy wyborze ubezpieczenia na wyjazd poza Polskę należy zwrócić uwagę, aby składało się ono z co najmniej trzech elementów:

  • ubezpieczenia kosztów leczenia – w jego ramach pokryte zostaną m.in. koszty wizyt lekarskich i transportu medycznego, w przypadku wyjazdów na terenie Europy suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, przy innych kontynentach natomiast minimum 60 000 euro,
  • ubezpieczenia Assistance – zapewnia pomoc w nagłych wypadkach, dzięki temu pokryte zostaną koszty np. transportu zwłok do kraju,
  • ubezpieczenia NNW – czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Na jego mocy otrzymasz rekompensatę przy doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

 

Ponadto podstawowe ubezpieczenie można poszerzyć o dodatkową ochronę, w tym np. o:

  • ubezpieczenie bagażu na wypadek jego zagubienia, zniszczenia lub kradzieży,
  • ubezpieczenie dla osób aktywnych (np. uprawiających sporty ekstremalne) oraz ubezpieczenie pokrywające ewentualne koszty ratownictwa.

 

A to wciąż nie wszystko, oferta ubezpieczeń na wyjazdy zagraniczne jest bardzo szeroka. Jedną z interesujących propozycji jest tzw. klauzula alkoholowa dla wczasowiczów i narciarzy. Warto zauważyć, że większość towarzystw ubezpieczeniowych zastrzega, iż nie obejmuje ochroną turystów będących pod wpływem alkoholu. Wymieniona powyżej klauzula alkoholowa to rozszerzenie skierowane do kosztów leczenia oraz NNW.

Ubezpieczenie podróżne warto kupić przed każdą podróżą poza granice kraju. Wbrew pozorom ubezpieczenie turystyczne zwykle nie jest drogie, nierzadko jego koszt w przeliczeniu na dzień wynosi tyle, co kawa lub lunch. Jeżeli planujesz udać się poza Polskę, sprawdź ofertę polis turystycznych i wybierz ubezpieczenie, które zagwarantuje ci najlepszą ochronę podczas urlopu.

 

  • ubezpieczenie podróżne
Dodaj komentarz