Verdun Francja

 

W Verdun znajduje się ogromna, podziemna Cytadela, zaprojektowana jeszcze w XVII wieku przez  francuskiego inżyniera i projektanta najważniejszych twierdz i fortyfikacji wojskowych – Vaubana. Cytadela została ukończona w 1838 roku i była miejscem centrum dowodzenia podczas I Wojny Światowej.
„Bitwa pod Verdun” przeszła do historii jako jedna z najkrwawszych bitew I Wojny, gdzie życie straciło 362 tysiące żołnierzy francuskich i 337 tysięcy niemieckich. Francuzi zawzięcie się bronili, a Niemcy nie posunęli się do przodu ani o kilometr. Ukazuje to tragiczną bezsensowność wojny.

 

 

Verdun atrakcje

 

Na Cytadelę składa się 7 kilometrowy podziemny korytarz, łączący pomieszczenia, w których mogło mieszkać 2 tysiące żołnierzy. Znajdowały się tam ogromne magazyny żywności i broni, urządzenia do poboru wody, szpital, telefon i telegraf, młyn i własna piekarnia, której piece pracowały dzień i noc, ogromne kuchnie, szpital.

Dla publiczności udostępniono fragment podziemnych pomieszczeń. Zwiedzanie odbywa się na pokładzie niewielkich elektrycznych wagoników, które w półgodzinnej przejażdżce przewożą zwiedzających przez poszczególne pomieszczenia.

 

 

Verdun zwiedzanie, podróże, twierdza

 

Miejsce oceniamy, jako raczej ponure, a samą prezentację za mało ciekawą. Siedząc na ławce kolejki wjeżdża się w ciemność, gdzie zapalają się na chwilę mroczne światła, aby zaprezentować miejsce, w którym się właśnie znajdujemy. Poczym gasną i wjeżdża się w kolejną ciemność.
 

 

 

 

Być może w Światowym Centrum Pokoju (Centre Mondial de la Paix), gdzie znajduje się audiowizualne muzeum o tematyce pokoju i praw człowieka bardziej przemawia do wyobraźni. Znajduje się w centrum miasta nieopodal Katedry.
Niestety nie możemy podzielić się wrażeniami, ponieważ trafiliśmy tam w godzinach, kiedy obiekt był zamknięty.

 

 


Biuro Informacji Turystycznej znajduje się a Pawilonie przy Avenue du général Mangin 1

 

 

Dodaj komentarz
Współpraca