Walizka na lata – jak ją znaleźć?

walizka na lata

 

 Coraz więcej i częściej podróżujemy i to nie tylko w niedalekie okolice, ale i na drugi koniec świata. W podróż oczywiście zabieramy ze sobą różne rzeczy i chcemy, by nawet najdalszą podróż przetrwały one bez żadnego uszczerbku. Kluczem jest tutaj wybór odpowiedniej walizki. Jak ją wybrać, by służyła nam z powodzeniem przez całe lata? 

 

 

Zastanów się, czego potrzebujesz

jak sie spakowac poradnik

Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć, gdy chcemy wybrać walizkę, jest analiza naszych potrzeb. Brzmi to może bardzo poważnie, ale generalnie sprowadza się do tego, by zastanowić jak często i na jak długo podróżujemy, jakie środki lokomocji wybieramy i jak dużo rzeczy ze sobą zabieramy. Inne przecież potrzeby ma biznesman, który lata po Europie na 2-3 dniowe delegacje, w trakcie których bierze udział w spotkaniach biznesowych, a inne rodzina z dwójką dzieci, która wybiera się na dwutygodniowe wakacje samolotem. Odpowiedź na te pytania pozwoli określić, jaki rozmiar walizki będzie najlepszy i będzie można przejść do dalszego etapu poszukiwań.

 

Materiał i kółka

 

Elementem, który ma bardzo istotny wpływ na żywotność walizki jest materiał, z którego została ona wykonana. Ideałem byłoby znaleźć walizkę lekką, trwałą i wygodną w prowadzeniu, ale również taką, która bezpiecznie przetrwa zaplanowaną podróż. Możesz wybrać walizkę wykonaną z mocnej i elastycznej tkaniny, np. poliestru i nylonu, która cechuje się dużą elastycznością oraz świetnie nadaje się do przewożenia ubrań i innych rzeczy, które nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli masz w planie przewozić w walizce rzeczy delikatniejsze, to lepiej sięgnąć po walizki twarde. Wykonuje się je z takich tworzyw jak poliwęglan czy polipropylen oraz ABS. Dwa pierwsze tworzywa są twarde i elastyczne, dzięki czemu są odporne na pęknięcia i uszkodzenia. Walizki z ABS z kolei są dużo bardziej sztywne, przez co są bardziej podatne na uszkodzenia, ale ich zaletą jest niższa cena.

puccini torba na wyjazd weekendowy

Spore znaczenie przy wyborze odpowiedniej walizki ma również rodzaj kółek. Można wybrać walizkę na dwóch lub czterech kołach. Ta pierwsza jest przeznaczona do przewożenia niezbyt ciężkich bagaży, ale w trudniejszych warunkach. Czterokołowa zaś lepiej sprawdza się przy bagażu bardzo ciężkim, ale tylko wtedy, gdy będziemy się poruszać po w miarę gładkich powierzchniach. Jeśli masz w planie długi spacer po mieście wyłożonym kostką brukową, to walizka dwukołowa poradzi sobie zdecydowanie lepiej.

 

Odpowiednia pielęgnacja

czyszczenie walizki

Jeśli dobierzesz odpowiednią do Twoich potrzeb walizkę, to masz duże szanse na to, że będzie Ci ona służyć przez lata. Warunkiem takiego działania jest jednak odpowiednia pielęgnacja walizki. Po każdym użyciu należy walizkę oczyścić zarówno ze środka, jak i od zewnątrz. Koniecznie należy usunąć z niej wszystkie rzeczy i ewentualne zanieczyszczenia. Warto sprawdzić, w jakiej kondycji są kółka i czy nie ma na nich piasku lub żwiru. Jeśli walizka została czymś ubrudzona np. zalana, to można użyć ściereczki z wodą i łagodnym detergentem. Dla pewności warto sprawdzić na niewielkim fragmencie, czy detergent nie odbarwia tkaniny. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, to możesz mieć pewność, że walizka będzie Ci służyć przez całe lata.

 

Dodaj komentarz