Wiedeń Austria

 

Wiedeń był stolicą potężnej i bogatej cesarskiej monarchii. Widać to po wielu zabytkach i zabudowie miasta.

 

Wiedeń – zwiedzanie rozpoczynamy od Pałacu Schönbrunn, który był cesarską letnią rezydencją z XVIII wieku. Przed pałacem rozpościera się wielki dziedziniec, który tworzą szerokie żwirowe aleje, artystyczne, kolorowe kwietne klomby i przystrzyżone żywopłoty. Po drugiej stronie dziedzińca znajduje się fontanna Neptuna, ponad którą na wysokiej skarpie góruje pawilon zwany Gloriettą. Został on zbudowany na cześć zwycięstwa pod Kolinem w 1757 roku. Do pawilonu prowadzi zygzakowata ścieżka. Obecnie znajduje się tu elegancka kawiarnia.


W zachodniej części ogrodu znajduje się najstarsze w Europie zoo, po przeciwnej natomiast imitacja ruin rzymskich i jaskinia. W sąsiedztwie głównego pałacu znajduje się Wagenburg - wozownia z kolekcją cesarskich karet.

Wśród wielu wystawionych tu powozów można zobaczyć bogato zdobioną karetę koronacyjną, obitą złotą blachą. Kareta zaprzężona jest w sześć koni. Naprzeciw niej stoi ozdobna, ale prawie całkiem czarna kareta, używana podczas ceremonii zaprzysiężenia nowego cesarza podczas trwającej jeszcze żałoby po poprzedniku. Są także małe karety i sanie dzieci cesarskiej rodziny. Przy wyjściu stoi czarny powóz-karawan z czarnym kirem, na ostatnią podróż członków cesarskiej rodziny.

 


Jedziemy teraz do centrum. Po drodze do pałacu cesarskiego Hofburg zatrzymujemy się na placu Marii Teresy, po środku którego znajduje się 19-metrowy pomnik cesarzowej, siedzącej na tronie. Plac Marii Teresy otaczają dwie wspaniałe, monumentalne budowle. Po lewej stronie cesarzowej znajduje się Muzeum Historii Sztuki z jednymi z największych zbiorów sztuki egipskiej, greckiej i rzymskiej, a także czwartą co do wielkości na świecie kolekcją malarstwa. Habsburgowie gromadzili dzieła sztuki przez stulecia.
Naprzeciw Muzeum Historii Sztuki, po prawej stronie monarchini siedzącej na tronie na środku placu, znajduje się Muzeum Historii Naturalnej, w którym zgromadzono tysiące minerałów, skamielin sprzed milionów lat i przedmiotów z epoki żelaza, eksponatów botanicznych i zoologicznych. W przewodniku przeczytaliśmy, że muzeum niewiele zmieniło się od czasu powstania w 1889 roku i zainteresowanie wzbudza raczej wśród osób zainteresowanych tematem.


Po drugiej stronie parku jest ruchliwa ulica – to część Ringu – Burgring. Przez Burgtor – bramę z 5-cioma łukami, wchodzimy na duży dziedziniec przed pałacem cesarskim Hofburg. Dostojnie prezentuje się półokrągła fasada Nowego Zamku. Dziedziniec przed nim jest rozległy i zielony, z dwoma pomnikami po środku. Przecinają go asfaltowe aleje, którymi przejeżdżają dorożki i turystyczne autobusy. Tuż przy pomniku arcyksięcia Karola popisują się swoimi umiejętnościami rolkarze, na trawniku ktoś kopie piłkę, mnóstwo spacerujących i odpoczywających na ławeczkach pod drzewami.
Przechodzimy przez kolejną bramę i znajdujemy się na kolejnym dziedzińcu. Kolejne bramy i boczne przejścia, kolejne budynki, kościoły i kolejne dziedzińce. Hofburg jest zlepkiem budowli, dobudowywanych na przestrzeni kilku epok.
Wracamy na główny dziedziniec i przez Volksgarten, gdzie mijamy pseudoklasycystyczną świątynię, dochodzimy do Parlamentu, budowli w kształcie antycznej świątyni ozdobionej posągami i rydwanami. Przed budynkiem znajduje się fontanna, nad którą góruje postać bogini mądrości Pallas Ateny.


Tuż obok mieści się Rathaus – strzelisty ratusz z jasnego piaskowca, wzorowany na ratuszu brukselskim. Niestety przysłonięty jest przez wielką, zadaszoną scenę i ogromny telebim.
Naprzeciw ratusza, po drugiej stronie Ringu zwraca uwagę budynek Burgtheater z 1888 r. Dwa spore skrzydła mieszczą potężne schody prowadzące do lóż, nad którymi strop zdobiony był m.in. przez Gustawa Klimta. Po 10 latach od otwarcia teatr zamknięto, aby poprawić skandaliczną akustykę oraz przebudować widownię, aby ze wszystkich miejsc widoczny był chociaż kawałek sceny.
Uliczkami starówki i główną ulicą handlową Graben dochodzimy do zamkniętego dla ruchu kołowego Stephansplatz. Po środku placu wznosi się ozdobiona mozaiką kolorowych dachówek gotycka katedra św. Szczepana (Stefana). Dzieje budowli sięgają XII wieku, odbudowywana po pożarach i rozbudowywana w kolejnych latach.
Tuż obok znajduje się Haas Haus, kontrowersyjny szklano-srebrzysty, w którym znajduje się pasaż handlowy.


Następny punkt naszego programu to domy zaprojektowane przez znanego i kontrowersyjnego austriackiego malarza i projektanta Friedensreicha Hundertwassera. Cechą charakterystyczną jego projektów było unikanie linii prostych i symetrii, stosowanie nierównych ścian, podłóg, okien, stosowanie ceramicznych elementów i mozaik w intensywnych kolorach. Hundertwasserhaus przy Löwengasse powstał w 1985 roku, jako budynek mieszkalny. Brukowany chodnik przed domem jest również nierówny, tak, jak i kolorowe elementy elewacji z obrośniętymi zielenią tarasami. Ściąga on rzesze codziennie turystów, ku utrapieniu mieszkańców.

 

wiedeń zabytki

 

wiedeń zwiedzanie

 • austria zabytki
 • Wiedeń mapa
 • wiedeń zwiedzanie
 • co warto zobaczyć w wiedniu
 • atrakcje w wiedniu
 • Wiedeń przewodnik
 • Wiedeń atrakcje
 • wiedeń zabytki
 • wiedeń atrakcje turystyczne
 • Wiedeń zwiedzanie
 • wieden austria
 • zabytki w wiedniu
Dodaj komentarz
Współpraca