Zamek św. Anioła

Zamek św. Anioła

Zamek św. Anioła. To wielka cylindryczna budowla, przypominająca fortecę.

 

Został wybudowany w latach 123-139 r. n.e. jako grobowiec i mauzoleum cesarza Hadriana i jego rodziny. Oprócz Hadriana zostali w nim pochowani jego następcy - Antonin Pius, Marek Aureliusz, Septymiusz Sewer oraz Karakalla w 217 r.

 

W 271 roku budowla została włączona w system murów obronnych, później pełniła rolę więzienia. W V wieku została przebudowana na fortecę.

Mauzoleum Hadriana

W VI wieku papież Grzegorz I (Wielki) zmienił nazwę mauzoleum na Zamek

św. Anioła, kiedy podczas zarazy, panującej w mieście zobaczył nad kopułą twierdzy unoszącą się postać anioła, chowającego miecz do pochwy. Oznaczało to, że prośby zostały wysłuchane i zaraza się skończyła. Dlatego szczyt budowli zdobi posąg anioła z mieczem w dłoni.

 Obecnie w Zamku św. Anioła mieści się watykańskie muzeum średniowiecznej broni.
Można zobaczyć apartamenty i biblioteki papieskie ozdobione pięknymi freskami. Z tarasu na szczycie roztacza się panorama Rzymu z widokiem na Tybr i Watykan.

 Bilet wstępu – 5 €.

 

Most św. Anioła


Mauzoleum cesarza Hadriana powstało na wprost Pola Marsowego po drugiej stronie Tybru. Aby umożliwić dotarcie do niego – na wprost budowli w 134 roku został wybudowany most Pons Aelius, który swą nazwę wziął od drugiego imienia cesarza (Publius Aelius Hadrianus). Nazwa mostu została zmieniona na Most św. Anioła razem z przemianowaniem Mauzoleum Hadriana na Zamek św. Anioła

w VI wieku.
W 1530 roku papież Klemens VII polecił postawić na moście rzeźby św. Piotra i św. Pawła.


W 1668 roku przybyły na moście barokowe rzeźby autorstwa Berniniego.

 

 

Zamku św. AniołaZamku św. Anioła rzymMauzoleum Hadriana

 

 

 

 

 

 

 

 

ciekawostki:

W 1277 roku w murze obronnym, łączącym Watykan z Zamkiem św. Anioła papież Mikołaj III kazał wybudować ukryty korytarz, umożliwiający ucieczkę z Watykanu do fortecy. W czasach renesansu w górnych piętrach powstały apartamenty papieskie. Skorzystał z nich papież Klemens VII w 1527 roku, kiedy cesarz Karol V złupił Rzym. Wymordowano wtedy kilka tysięcy mieszkańców, a miasto zostało splądrowane i zrujnowane. Wraz z papieżem w Zamku zabarykadowało się trzynastu kardynałów, cały papieski dwór oraz 3 tysiące mieszkańców.

 

Dodaj komentarz
Współpraca