Jakie parametry powinien mieć sprzęt do robienia zdjęć i filmów podwodnych?

Do wykonywania zdjęć i filmów podwodnych niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Dotyczy to zarówno różnych akcesoriów dodatkowych, jak i samego aparatu fotograficznego czy kamery. Parametry tych urządzeń mają bardzo duże znaczenie - dzięki nim, podczas podróży sprzęt będzie doskonale zabezpieczony oraz przystosowany do rejestracji materiału pod wodą. Na jakie czynniki warto zwrócić szczególną uwagę?
 
 

Niezbędne akcesoriaW fotografii podwodnej najlepiej sprawdzają się kamerki sportowe oraz dedykowane aparaty kompaktowe. Urządzenia te zostały specjalnie zaprojektowane do pracy w niestandardowych warunkach, dzięki czemu znacząco ułatwiają nurkowanie celem robienia zdjęć czy filmów. Wynika to przede wszystkim z obecności odpowiedniego uszczelnienia, dzięki któremu sprzęt pozostaje wytrzymały na napór wody. Aby uzyskać w pełni profesjonalny materiał, warto jednak zainwestować w odpowiednią obudowę podwodną. Nie należą one do najtańszych, jednak dają pewność najlepszej jakości rejestrowanego materiału. Dzięki temu można najefektywniej wykorzystać idealną optykę, którą oferują współczesne urządzenia. Podczas robienia zdjęcia pod wodą należy też pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości światła, w związku z czym przydatna może się okazać specjalna lampa błyskowa. Dobrym rozwiązaniem jest także wodoodporny panel LED, jeżeli posiadana kamera lub aparat nie dysponują bezpośrednim podglądem ujęć.


Parametry aparatu do zdjęć podwodnych


Fotografia podwodna rządzi się swoimi prawami. Najlepiej sprawdzają się w niej obiektywy stosunkowo jasne, a przy tym szerokokątne. Znaczenie ma także szybkość działania spustu, czyli tzw. shutter leg. Im czas wyzwalania migawki jest krótszy, tym lepiej - maleje wówczas ryzyko uchwycenia poruszonego, rozmazanego ujęcia. Pomocną funkcją w aparacie jest stabilizacja obrazu, która obecnie stanowi standard w większości modeli. Nie bez znaczenia pozostają parametry matrycy. Jej rozdzielczość powinna być adekwatna do wielkości, ponieważ w przeciwnym wypadku nadmiar megapikseli okaże się całkowicie bezużyteczny. Jeżeli matryca będzie zbyt mała, na zdjęciach mogą się pojawić charakterystyczne szumy. Warto zwrócić uwagę także na ISO, czyli czułość. Największe znaczenie ma czułość maksymalna. Optymalną wartość najlepiej ocenić, robiąc zdjęcia o różnym ISO. Można też skorzystać z opcji automatycznych ustawień. Więcej na temat sprzętu do fotografii podwodnej znajdziesz na Fotopodwodna.pl


Ergonomia i pojemność


O wygodzie użytkowania aparatu lub kamerki w dużym stopniu decyduje ergonomia. Warto wziąć pod uwagę nie tylko wymiary urządzenia, ale również rozmieszczenie i funkcjonalność poszczególnych przycisków. Elementy kontrolne powinny być stosunkowo duże i wypukłe. Na ergonomię wpływa także jakość materiałów, które wykorzystane zostały do wykonania sprzętu. Znaczenie ma nie tylko obudowa wodoodporna, ale również ta standardowa. Na komfort użytkowania urządzenia wpływa także jego pojemność. W użytku amatorskim najlepiej sprawdzają się aparaty i kamerki ze slotami na karty SD. Inne rozwiązania mogą sprawić nieco problemów, np. brak możliwości dostosowania karty do czytnika lub zbyt mała pojemność nośników.

  • sprzęt do zdjęć podwodnych
Dodaj komentarz