Zierikzee Holandia

 

 Niewielkie miasteczko położone na brzegu wyspy Schouven prowincji Zeeland (Zelandia), która jest najbardziej poprzecinaną akwenami wodnymi prowincją Holandii. Tworzy ją skupisko wysp połączonych między sobą i z lądem wieloma groblami i mostami.


Średniowieczne centrum Zierikzee o ciasnej zabudowie i wąskich brukowanych uliczkach otoczone jest pozostałościami murów obronnych i kanałem, który pełnił rolę fosy. Fasady pięknych, starych domów są zadbane. Niektóre z nich pochylone są na boki lub wychylają się z rzędu stojących wzdłuż ulicy domów. Aż dziw bierze, że jeszcze stoją! Przechodzą one szczegółowe badania i są fachowo zabezpieczone, tak więc bez obaw można w nich mieszkać.

W 1953 roku Zelandia bardzo ucierpiała wskutek ogromnej powodzi, w której życie straciło ponad 1800 osób. Na całym wybrzeżu tego regionu powstał system ogromnych tam, zapór i wysokich grobli zabezpieczających przed powtórną katastrofą. Realizacja „Planu Delta” trwała 30 lat i kosztowała 15 miliardów dolarów. Przejeżdżając wzdłuż wybrzeża można podziwiać system ogromnych żelbetowych umocnień, które uznano za cud inżynierskiej techniki.
Umocnieniom towarzyszą dziesiątki ogromnych wiatraków, które przetwarzają stale obecną tu siłę wiatru w energię elektryczną.
 

 

 

 

 

Zierikzee - co warto zobaczyć ?

  • Ratusz z XVI wieku z drewnianą dzwonnicą
  • Dawny targ Rybny z początku XVII wieku

    Zierikzee most

  • Zabytkowe bramy miejskie
  • Małe Muzeum Morskie (Maritiem Muzeum)
  • Uliczki starego miasta
  • Malowniczy port jachtowy

 

 Zierikzee Holandia

 

 

Dodaj komentarz
Współpraca