Jaką żywność można zabrać do samolotu?

 

Żywność jaką chcemy zabrać do samolotu objęta jest pewnymi restrykcjami. Wynikają one z obaw przed możliwością wprowadzenia chorób na terytorium państwa, do którego podróżujemy. Regulaminy dotyczące przewozu żywności udostępniają zwykle pasażerom linie oraz porty lotnicze.

 

Przed wylotem w rejs należy sprawdzić m.in. kwestie takie jak waga i wymiary bagażu, żywność, jaką możemy zabrać do samolotu i miejsce, w którym zostawimy auto, np. bezpieczny i komfortowy StartParking.

Z czego wynikają restrykcje dotyczące przewozu żywności?

Przewóz żywności nie jest z góry zabroniony przez linie lotnicze, jednak przewoźnicy mają ustalone pewne regulacje, które określają ilość i rodzaj żywności, którą możemy przewozić. Regulacje ograniczeń dotyczących ilości i wielości bagażu są indywidualne dla każdego przewoźnika. Surowe procedury dotyczące wwożenia i wywożenia niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego zostały wprowadzone ze względu na ryzyko wystąpienia chorób. Wszystkie produkty, które nie spełniają określonych wymogów, należy oddać do oficjalnego usunięcia zaraz po przybyciu do danego kraju.

Zasady przewozu żywności

Niektóre kraje spoza UE, takie jak: USA czy Australia zabraniają przywożenia na swoje terytorium świeżej żywności (np. owoców). Na terenie krajów należących do Unii Europejskiej obowiązuje zakaz wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego z krajów, które nie są państwami członkowskimi. Żywność, która ma zostać przewieziona samolotem powinna być zapakowana w oryginalne opakowanie producenta oraz być opatrzona datą ważności. Płyny, jakie chcemy przewieźć w bagażu podręcznym, powinny być zapakowane w pojemnik o pojemności nie przekraczającej 100 ml. Całkowita objętość płynów nie powinna przekraczać 1 litra. W bagażu podręcznym i rejestrowanym można przewozić, np. cukierki, ciastka, chipsy, batony, czekoladę, przyprawy w postaci płynnej oraz produkty spożywcze zapakowane w słoiki lub puszki. W bagażu można także przewozić jedzenie dla niemowląt. Nie jest ono ograniczone limitem. Należy jednak przed odlotem zgłosić produkty do spożycia przez niemowlę do osobnej kontroli bezpieczeństwa.

Pracownik kontroli bezpieczeństwa ma prawo zażądać od pasażera usunięcia z bagażu podręcznego oraz bagażu rejestrowanego przedmiotów, które nie spełniają wymogów przewozu żywności.

Zobacz także: Posiłki w samolocie

 

Współpraca